Üretim


Bilecik ilinin, zamanında ipekböcekçiliğinin başkenti sayılan ipek yolu üzerindeki Küplü nahiyesinde bir kasap dükkanında temeli atılan Erşan Et, üç nesildir kurduğu çiftliklerde büyükbaş üreticiliğinin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kombinalarda kesimler yaparak, Türkiye pazarının önde gelen seçkin marketlerin ve imalatçılarının tedarikçisi olmuştur. Türkiye pazarının önde gelen seçkin marketlerin ve imalatçılarının tedarikçisi olmuştur.

Et Sanatları Merkezi: Kırmızı Et Parçalama Hattı

Erşan Et Bilecik Tesisleri’nde üretim, kırmızı et parçalama hattında başlar. Sağlık ve kalite için burada ve tüm üretim alanlarında sıcaklık sürekli +8 °C’dir. Kombinada hijyenik koşullarda kesilen karkas etler, frigorifik araçlarla, soğuk zincir kırılmadan Erşan Et Bilecik Tesisi’ne gelir. Mal kabul alanında indirilen karkas etler, veteriner hekim ve geriye dönük izlenebilirlik* kontrollerinden sonra 0 °C soğuk hava depolarında dinlendirilir ve parçalama hattına girmek için sırasını bekler.

et

Etin en taze hali: Erşan Et Taze Et Hattır

Parçalama hattından çıkan etlerin bir kısmı taze et hattına gelir ve vakumlanarak sevkiyata hazırlanır. Bir kısmı da kıyma, kuşbaşı, köfte ve diğer çeşitlere dönüştürülür. Otomatik olarak tartılır ve M.A.P. (Modified Atmosphere Packaging) teknolojisi ile paketlenir. MAP teknolojisi, içerisine hiçbir kimyasal eklenmeden etlerin ilk günkü tazeliğini korunmasını sağlar.

Mutfaklara kolaylık: İleri İşlenmiş Ürünler Hattı

Erşan Et, teknoloji ve kaliteye olduğu kadar ürün kategorileri yaratmaya da önem vermektedir. Erşan Et’in yenilikçi yönünün bir göstergesi olan ileri işlenmiş ürün hattı, döner başta olmak üzere Türk mutfağının beğenilen lezzetlerini hazırlar. Ar-Ge biriminin yaptığı çalışmalarla zenginleşmekte olan bu kategorinin ürünleri, uzman aşçılar tarafından hijyenik koşullarda pişirilir. El değmeden paketlenir ve tüm tazeliğiyle tüketiciye ulaştırılır..

home_craftbeer_how6