Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki kombinalarda kesimler yaparak, Türkiye pazarının önde gelen seçkin marketlerin ve imalatçılarının tedarikcisi olmuştur..

 

Bilecik ilinin, zamanında ipekböcekçiliğinin başkenti sayılan ipekyolu üzerindeki Küplü nahiyesinde bir kasap dükkanında temeli atılan Erşan Et, üç nesildir kurduğu çiftliklerde büyükbaş üreticiliğinin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kombinalarda kesimler yaparak, Türkiye pazarının önde gelen seçkin marketlerin ve imalatçılarının tedarikcisi olmuştur.

1999 yılından itibaren Erşan Et, Bilecik – Eskişehir karayolunun 17. Km. sinde bulunan 21.000 Metrekare arazi üzerine 7450 Metrekare kapalı alanda kurulu yıllık 44 bin adet büyükbaş, 60 bin adet küçükbaş kesim kapasitesine sahip kendi tesislerinde TSE, ISO -EN-9000 , BS-EN-ISO-22000 gibi gıda üretim ve kalite güvence belgelerine sahip Türk Gıda Kodeksine uygun üretim yapan bir kuruluştur.

Yıllardır Karkas et üretiminde faaliyet göstermekte olan firmamız et sektöründeki deneyimini, hiçbir zaman ödün vermeyeceği kalitesini, güvenirliliğini ve iş ahlakı mirasını şimdi de kendi markası ile üreteceği şarküteri ürünleri ile sofralarınıza taşıyarak "mutluluk kaynağınız" olacaktır.

Firmamız sektöründe öncü kalite, ve teknolojide lider, çevreye saygılı, müşterilerimizin beklentilerini aşan hizmetler sunan "ERŞAN" markasını dünya markası yapmak hedefi ile yoluına devam etmektedir.

Misyon


Değişim ve Gelişime açık, müşteri ve kalite odaklı, Çevreci Öncü ve Örnek, Doğruı ve Dürüst iş yapan Güven veren sahiplenen ve özverili Profesyonel ekip çalışmasına inanan Ülkemiz, toplumumuz, müşterilerimiz ve çalışanlarımız için değer yaratan bir kurum olmaktır.

Vizyon


Hijyenik ve çevreci bir üretim ortamında, sağlıklı, kaliteli, et ve et ürünleri üretmek, müşterilerimizin beklentilerini aşan hizmetler sunarak örnek ve önder bir kuruluş olmaktır.

Kalite Politikamız

Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını en iyi biçimde belirleyerek sağlıklı ve gıda hijyen kurallarına uygun üretim yapmak. Kesimlik hayvanların beslenmesinden başlayarak, kesiminden et ve et ürünlerin müşteriye teslimine kadar olan tüm aşamalarda kaliteyi üreterek geliştirmek, hatasız üretime ulaşmak. Şirketimizin en değerli kaynağı insan olarak kabul ederek, Ekip ruhu ve ekip çalışması anlayışını, şirket kültürümüzün temeli olarak görmek. Kaliteyi, şirketimiz için ulaşılan ve korunan bir düzey değil, yenilenen ve geliştirilen bir hedef olarak görmek..